Uudelleenohjaus "https://fimlab.fi/tutkimus/5959"Fimlab-ohjekirjaan
Se även / Ks. myös: Ohjekirjan etusivu | Aakkosellinen luettelo | Aiheenmukainen lista | Päivitykset |Tiedotteet
25.04.2024
Fimlab Vaasa/Kl. mikrobiologian laboratorio/(06) 2132842
Metisilliiniresistentin Staphylococcus aureus (MRSA) bakteerin kolonisaation selvittäminen potilailta, jotka siirtyvät yliopistosairaaloista tai muista hoitoyksiköistä, joissa tiedetään / epäillään tavatun MRSA-tapauksia. Paikalliset MRSA-epidemiat.
Tarkempi näytteenotto-ohjeistus sekä TYKS:iin suunniteltujen potilassiirtojen näytteenotto-ohjeistus ks. Vaasan keskussairaalan hygieniatoimikunnan ohje MRSA-näytteiden ottamisesta: PÅ SVENSKA / SUOMEKSI
Erikoisviljely selektiiviselle elatusainealustalle. Näytteistä etsitään S. aureus -kantoja, joiden herkkyys oksasilliinille on alentunut. Uudet löydökset varmistetaan mecA-geenin (resistenssigeenin) ja S. aureus -spesifisen geenin PCR-menetelmällä. Kaikille oksasilliiniherkkyydeltään alentuneille S. aureus -kannoille tehdään myös laaja antibioottiherkkyysmääritys.
Ma - su.
Negatiivinen vastaus valmis 2 vrk:n ja positiivinen 1-2 vrk:n kuluttua näytteen saapumisesta laboratorioon. Eristetyt MRSA-kannat lähetetään tarkempaan epidemiologiseen tutkimukseen referenssilaboratorioon.
Bakteerikuljetustikku tai steriili korkillinen astia.
Haava, iho-, limakalvo- ja muut mahdolliset näytteet otetaan bakteerikuljetustikkuun. HUOM! Haavaa ei saa puhdistaa ennen MRSA-näytteenottoa. Mikäli otetaan myös Pu -BaktVi1 tai Pu -BaktVi2 samanaikaisesti, niin silloin on haava puhdistettava ja näyte otetaan uudella näytetikulla. Juoksevassa muodossa olevat näytteet otetaan steriiliin, korkilliseen astiaan
Negatiivinen
Positiivinen tulos on merkitsevä.
Ammattilaisneuvonta Pohjanmaa 041 7314 786
*24.3.2023 Päivitetty linkki hygieniatoimikunnan ohjeeseen.
*25.4.2024 Uudelleenohjaus fimlabin ohjekirjaan