Vaasan Keskussairaala Kliinisen kemian laboratorio |
Tiedote 6/2006 |
1.6.2006
|
Veriryhmävasta-aineiden tunnistus tilataan 1.6.2006 lähtien keskussairaalan sisällä
ATK:lla nimikkeellä 2955 B -VRAbTu1.
Samalla otetaan käyttöön uudet voimassaoloajat Veriryhmävasta-aineiden seulonnalle (4577 P -VRAb-O) ja tunnistukselle (2955 B -VRAbTu1).
Vastasyntyneen ABORh ja Coombs tilataan 1.6.2006 lähtien ATK:lla nimikkeellä 8364 E -ABOD.
Uudet ohjekirjasivut ovat tiedotteen liitteenä.
Punasolut pidetään varattuina potilaalle tarvepäivän ajan sekä seuraavan aamupäivän klo 12:een. Jos yksittäisen potilaan kohdalla on tarvetta pidemmälle varausajalle, niin se tulee ilmoittaa verentilauksen yhteydessä kohdassa Lisätietoja.
Jos ATK-tilaus ei ole mahdollinen, niin verivalmisteita ja verensiirtotutkimuksia ei 1.6.2006 lähtien enää tilata varajärjestelmän lomakkeella eikä muilla lomakkeilla vaan Verivalmisteiden ja verensiirtotutkimusten tilauslomakkeella, jota voi tilata keskusvarastosta.
Tiedustelut: Verikeskus, puh. (06) 323 2522.
Tiedoksi
---------------------------------
Rauli Ruhanainen
Kemisti
Jakelu:
VKS osastot ja poliklinikat
Vaasan tk, Kyrönmaan tk, Mustasaaren tk, Närpiön tk, Jurvan tk, Maalahden-Korsnäsin tk ja Oravaisten-Vöyrin-Maksamaan tk